Expose nowej premier bez OZE

Październik 03, 2014

W wygłoszonym przez Prezes Rady Ministrów Ewę Kopacz expose pośród szeregu innych zagadnień poruszona została także kwestia energetyki.

Premier podkreśliła, że nasz kraj będzie zabiegał o to, by Unia Europejska wcieliła w życie ideę solidarności energetycznej. Dlatego też musimy jej zdaniem aktywnie wspierać budowę zaproponowanej przez Donalda Tuska unii energetycznej, popieranej dziś przez zdecydowaną większość europejskich liderów. Premier podkreśliła, że nie można zgodzić się na sytuacje w której Polska i inne kraje regionu skazane są na „(…) łaskę i niełaskę zewnętrznych dostawców gazu, którzy uzależniają dostawy lub ceny surowca od bieżących celów politycznych”. Ukrócenie wszelkich praktyk monopolistycznych i zmów cenowych w tym zakresie będzie zatem jednym z kluczowych zadań jej rządu.

W swoim prawie godzinnym wystąpieniu Ewa Kopacz nie poruszyła w ogóle kwestii odnawialnych źródeł energii. Powtórzyła zaś słowa premiera Donalda Tuska, że rząd nie zgodzi się na przepisy oznaczające wyższe koszty energii dla konsumentów.