Nowy przewodniczący Komisji Europejskiej o energetyce.

Sierpień 15, 2014

Nowy przewodniczący Komisji Europejskiej o energetyce.

 

Wydaje się, że opadły już emocje po wyborach do Parlamentu Europejskiego, których wyniki były dla wielu zaskoczeniem. Mimo sukcesów partii postrzeganych, jako eurosceptyczne, układ sił w Unii nie zmienił się  znacząco.

Nadal pierwsze skrzypce grać będą dwie główne siły: socjaliści i chadecy. Dokonały one już podziału stanowisk w Parlamencie Europejskim a obecnie trwają rozmowy nad „dopięciem” składu głównego organu wykonawczego – Komisji Europejskiej. Przewodniczący został już wybrany. Jose Manuela Barroso zastąpi Jean Claude Juncker, były premier Luksemburga.

Energetyka priorytetem

 

Na swojej stronie internetowej, nowy szef KE przedstawił pięć obszarów, które mają stanowić priorytety jego polityki. Znamienne jest, iż energetyka została wymieniona wśród nich już na drugim miejscu. Juncker opowiada się za powstaniem unii energetycznej w ramach Wspólnoty – koncepcji zaproponowanej przez premiera Donalda Tuska. Dąży przez to do jeszcze skuteczniejszej integracji Unii oraz wzmocnienia jej pozycji w negocjacjach międzynarodowych na rynku energetycznym. Co więcej, wcześniej niezbyt zaangażowany w kwestie ekologiczne polityk, chce w tej dziedzinie prowadzić twardszą politykę niż poprzednik. Zaproponował, aby UE zmniejszyła emisję dwutlenku węgla o 40% do 2030 roku i zwiększyła udział OZE w zużyciu energii o 27%. Jednym z filarów strategii nowej Komisji Europejskiej ma być też efektywność energetyczna, która razem z OZE ma być podstawą bezpieczeństwa energetycznego Wspólnoty.

Trzeba dążyć do elastyczności energetycznej

 

Zielona energia ma dać, zdaniem Junckera, większą elastyczność europejskiej energetyce w momentach kryzysowych podobnych na przykład do obecnej sytuacji na Ukrainie. Europa ma w przyszłości mieć możliwość swobodnej zmiany źródeł zasilania w razie potrzeby. Jako podsumowanie swojego programu dotyczącego energetyki, nowy przewodniczący KE stwierdza, że chce, aby Unia Europejska stała się światowym liderem w odnawialnych źródłach energii.